Başkonsolosun Mesajı

Saygıdeğer Vatandaşlarımız, Kazak Dostlarımız ve Değerli Ziyaretçilerimiz,

Başkonsolosluğumuza Hoş Geldiniz,

Görev bölgemiz, Almatı, Kızılorda, Güney Kazakistan ve Jambıl eyaletleri ile Almatı şehrini kapsamaktadır. Burada vazife yapacak olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğumu sizlerle paylaşmak isterim.

Türkiye ve Kazakistan, binlerce yıl öteye dayanan ortak tarihi geçmişi, kültür ve gelenekleriyle dost ve kardeş ülkelerdir. Kazakistan her Türk vatandaşının kalbinde Ata Yurt olarak özel bir yere sahiptir. Başkonsolosluk olarak en önemli vazifemiz de bu tarih bilinciyle ilişkilerimizi her geçen gün daha yüksek bir düzeye çıkarmak ve iki ülke arasındaki sarsılmaz bağları daha da güçlendirmektir.

Almatı gerek Kazakistan’ın gerek bölgedeki ekonomik ve ticari hayatın kalbi konumundadır. Şehrin ekonomik varlığına en önemli katkı veren gruplardan birini ise vatandaşlarımız ve işadamlarımız oluşturmaktadır. Türk firmaları inşaattan, ilaç sektörüne, tekstilden hizmet sektörlerine bölgedeki önemli iktisadi sahalarda mühim projeler üstlenmektedir. Ülkemiz ayrıca Kazakistan’ın en önemli ticari ortaklarından biri konumundadır.

Kazakistan’la ilişkilerimizin diğer önemli bir ayağını ise turizm teşkil etmektedir. Türkiye Kazak kardeşlerimizin tercih ettiği bir turizm odağı konumundadır. Her yıl 450.000’e yakın Kazakistan vatandaşı tatillerini ve özel günlerini geçirmek üzere ülkemizdeki tatil beldelerini tercih etmektedir. Ata toprağımız olan Kazakistan ise, vatandaşlarımızın kültür turizmi için giderek daha fazla tercih ettikleri bir ülke olmaktadır.

Kazak gençlerinin ülkemizde eğitim görmek için yoğun bir talebi bulunmaktadır. Türkiye Bursları projesi ve diğer devlet kurumlarımızın desteği ile her yıl bine yakın Kazak öğrenci ülkemize lisans ve yüksek lisans eğitimi almak maksadıyla gelmektedir. Türkiye’de eğitim gören bu gençlerimiz ilişkilerimizin geleceğinin en önemli teminatıdır.

Yukarıda kısaca özetlemeye çalıştığım bu bağları güçlendirmek amacıyla, görev sürem boyunca, Başkonsolosluğumuzun öncelikli hedefleri; vatandaşlarımıza ve Kazak kardeşlerimize kaliteli ve süratli konsolosluk hizmetleri sunmak, yerel yönetim birimleriyle yakın ilişkilerimizi devam ettirmek, iktisadi çevrelerle işbirliğimizi üst seviyeye çıkartmak ve ülkemizi en iyi şekilde tanıtmak olacaktır.

Bu hedeflerimizin gerçekleştirilmesinde, görev bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın kıymetli desteği ve katkıları büyük önem taşıyacaktır.

Bu bağlamda, Başkonsolosluğumuzun kapılarının her zaman açık olduğunu, her türlü öneri ve düşünceleri beklediğimizi belirtir, tüm Başkonsolosluk personeli ve şahsım adına en iyi dileklerimi ve saygılarımı sunarım.

Rıza Kağan YILMAZ

Başkonsolos

Rıza Kağan Yılmaz Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

9.00 - 13.00

Vize müracaatları 09.00 - 12.00 saatleri arasında randevu ile alınmaktadır.
1.12.2018 3.12.2018 İlk Cumhurbaşkanı Günü
16.12.2018 18.12.2018 Bağımsızlık Günü
31.12.2018 2.1.2019 Yeni Yıl
8.3.2019 8.3.2019 Dünya Kadınlar Günü